Tuesday, March 4, 2014

Andrea Pereira

Salad Bar
Having a self-serve salad bar is definitely an advantage at Donovan. It's a healthy alternative to any meal and is available every day.

Dining Hall
Donovan has a two floor dining hall where students can eat and study in a comfortable environment.

Healthy Options
Fresh fruit is also available next to the salad bar each day. Donovan also provides fresh fruit such as watermelon and pineapples in plastic containers for a quick and healthy snack if you're in a rush or just need a snack before class.

Saturday, March 1, 2014


This broken spoon resembles the unhappiness of most of the students who eat here.  You  can't expect someone to eat soup with a fork...... the happiness just falls through.


It's not like I have a class in 20 minutes.......Been here for about 10 minutes just waiting in the same spot.


Jimmy Campagnone-FOOD

Really? You people complain how Donovan is not clean, but yet you don't throw your trash away and clean up after yourselves.....Classy

Friday, February 28, 2014

Food - Lauren I

This picture is showing students walking into Donovan for their lunch.Students depend on Donovan food even though it is not that good. Donovan has a variety of food available for all students, professors, and faculty. 

This photo shows students waiting in line to pay for their food. This is a disadvantage because waiting in line can make the food cold.

An advantage of Donovan food is the healthy alternative. The salad bar is available every day and has a different variety of fruit to chose from every day. ( Not sure why I cant rotate this picture ... sorry! ) 

Makaela Smith

There are healthy things in the Donovan Dining Center such as the gluten free toaster and toast for the people that have allergies to foods.

Dels Lemonade is a Rhode Island thing here, so they placed a machine here for people who like it and the out-of-staters who have never had it. 

The positive to the ice cream machine is that there are three different types of ice creams to pick from but the negative is that it costs $4.25 per lb for a cup of ice cream. 

Nicole Nehiley

The lunch menu has a few options to try to please everyone

Nicole Nehiley

Donovan tables are empty

Nicole Nehiley

Lauren Iannuccilli

Food group!

Sunday, February 23, 2014

Food group:  post your photo collection here: